Reilu maailma työn alla
Työelämän ihmisoikeudet kuuluvat kaikille. SASKin tavoitteena on ihmisarvoinen työ ja elämiseen riittävä palkka.


Päätös leikata SASKin rahoitusta on ideologinen ja hyvän hallinnon vastainen

Järjestöjen valtionapupäätökset: Merkittävä leikkaus työelämän ihmisoikeustyöhön

Vammaisten työntekijöiden oikeudet – muutos parempaan on mahdollinen
Näin voit tukea työtämme
Tilaa uutiskirjeemme
Saat joka toinen kuukausi tietoa toiminnastamme, työmme tuloksista ja muista ajankohtaisista aiheista.
Tuo yhdistyksesi kannatusjäseneksi!
SASKin kannatusjäsenenä tuette kehittyvien maiden työntekijöitä. Tuellanne muutetaan maailmaa.

Tule mukaan SASK-lähettilääksi
Vapaaehtoiset lähettiläämme toimivat SASKin äänitorvina omissa yhteisöissään ja tapahtumissa ympäri Suomen.
Sanna-Maria Anttila
Sanna-Maria Anttila
”Viimeistään SASKin lähettiläskoulutuksen jälkeen itsellä syttyi suurempi kehitysyhteistyö- ja ay-kipinä niin kansainvälisellä tasolla kuin kotimaan kentälläkin. Maailma tarvitsee oikeudenmukaisuuden ja solidaarisuuden puolustajia, ja siinä rintamassa haluan olla mukana. Toivottavasti moni muukin, sillä yhteistyössä on voimaa. Lämmin suositus koulutukselle!”
Aleksi Tikkanen
Aleksi Tikkanen
”Olen aina ollut kiinnostunut kansainvälisistä asioista. Siksi hain SASKin opintomatkalle Mosambikiin vuonna 2018. Siellä sai hyvän käsityksen siitä, miten erilaisten ongelmien kanssa meillä ja siellä painitaan. Köyhyys kosketti – samoin kysymys siitä, mistä päivittäinen ruoka hankitaan. Luku- ja kirjoitustaidon puute, työntekijän asema, lasten määrä, sosiaaliturvan puutteellisuus, korruptio, infran vajavaisuus… Näitä asioita on hyvä muistella ja nostaa keskusteluun. Siksi olen SASK-lähettiläs!”
SASK-lähettiläänä pääset mukaan verkostoon, joka toimii ja vaikuttaa kotimaassa maailman työntekijöiden puolesta. SASKin vapaaehtoisina voivat toimia lähettiläskoulutuksen käyneet. Tule mukaan!
SASK kartalla
Klikkaa kartalla näkyviä kohteita saadaksesi lisätietoa toiminnastamme